![ger_kats](/images/stories/ger_kats.jpg)
Ο κ. Γερουλάνος συμμετείχε σε ευρεία σύσκεψη εκπροσώπων αρχών και φορέων απ' όλη την Δυτική Ελλάδα που διήρκησε περίπου τρεις ώρες και στη διάρκεια της οποίας ανέπτυξε τους βασικούς άξονες της πολιτικής που ακολουθεί το Υπουργείο για την ενιαία στρατηγική ανάπτυξης στους τομείς Πολιτισμού, Τουρισμού και Αθλητισμού.
Τον κ. Υπουργό συνόδευαν οι Γενικοί Γραμματείς Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη, Αθλητισμού Γιώργος Μπιτσαξής και ΕΟΤ Γιώργος Κολέτσος ενώ παρών ήταν και ο Γενικός Γραμματέας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Δυτικής Ελλάδας, Πελοποννήσου και Ιονίων Νήσων Τάσος Αποστολόπουλος.
Στην ομιλία του ο κ. Υπουργός, μεταξύ άλλων και απαντώντας σε σχετική αναφορά του Περιφερειάρχη κ. Κατσιφάρα, εξέφρασε την διάθεση συνεννόησης και συμφωνίας με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας για την παραχώρηση, είτε στην Περιφέρεια είτε σε Δήμους, ακινήτων που ανήκουν στην δικαιοδοσία του Υπουργείου (Ελληνική Τουριστικά Ακίνητα - ΕΤΑ), όπως Τουριστικά Περίπτερα, εκτάσεις ή άλλα ακίνητα στην Αγυιά Πατρών, στα Σπήλαια Λιμνών Καλαβρύτων, στον Αχελώο (οδικός σταθμός), στο Καλέντζι (Τουριστικό Περίπτερο), στη Ζήρια (Τουριστικό Περίπτερο), στην Ναύπακτο, στο Αντίρριο (Κτήμα Αντιρρίου) κ.α. ενώ, όπως σημείωσε, θα συζητηθεί και η πιθανή παραχώρηση της έκτασης στο Ρίο Αχαΐας.
Ειδική αναφορά έκανε ο κ. Γερουλάνος στην παραχώρηση του ακινήτου «Ξένιος Ζεύς» στην Αρχαία Ολυμπία για το οποίο, όπως είπε, «είμαστε διατεθειμένοι να το παραχωρήσουμε ώστε να αξιοποιηθεί από την Περιφέρεια», αφού πρώτα ρυθμιστούν ορισμένα ζητήματα σχετικά με τη σημερινή χρήση του περιβάλλοντος χώρου.
Επίσης, ο Υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού υπογράμμισε ότι το Υπουργείο θα διαθέσει ποσό 3 εκατομμυρίων ευρώ επιπλέον για τα έργα στον ναό του Επικούρειου Απόλλωνα ενώ από το ΕΣΠΑ (Τουρισμός) θα διατεθούν πόροι για έργα στο Κατάκολο (ανάπλαση παραλίας - υπάρχει έτοιμη μελέτη) και στα Λουτρά Καϊάφα.
Για το ΕΣΠΑ είπε ότι αυτή την περίοδο υλοποιούνται στη Δυτική Ελλάδα 13 έργα σε αρχαιολογικούς χώρους, πολιτιστικές υποδομές κ.α., συνολικού προϋπολογισμού 12 εκατομμυρίων ευρώ και έχει δρομολογηθεί η ένταξη επιπλέον έργων ύψους 15 εκατομμυρίων ευρώ.
Απαντώντας ο κ. Γερουλάνος σε αίτημα που τέθηκε από τον Περιφερειάρχη για το Μουσείο Θέρμου τόνισε ότι μέσα στον Ιούνιο ολοκληρώνεται η αναγκαία μουσειολογική μελέτη για την λειτουργία του Μουσείου.
«Ελάτε να δουλέψουμε μαζί», είπε ο Υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού στους εκπροσώπους των αρχών και των φορέων επισημαίνοντας ότι είναι σημαντική η ιεράρχηση των προτεραιοτήτων σε κάθε Περιφέρεια και αυτή είναι μια διαδικασία που πρέπει να την ολοκληρώσουν οι ίδιες οι Περιφέρειες.
«Πρέπει κάθε Περιφέρεια ν' απαντήσει στο ερώτημα τι ταυτότητα θέλει», είπε ο κ. Γερουλάνος προσθέτοντας ότι με γνώμονα την ταυτότητα κάθε περιοχής να τίθενται ακολούθως διεκδικήσεις και συγκεκριμένοι στόχοι.
Παράλληλα, εξέφρασε την επιθυμία διαβούλευσης με την Περιφέρεια ώστε ν' αποκεντρωθούν Υπηρεσίες του Υπουργείου. «Να δούμε πως μπορούμε να αποκεντρώσουμε τα εργαλεία υλοποίησης των πολιτικών», είπε χαρακτηριστικά ενώ ειδική αναφορά έκανε σε αθλητικές εγκαταστάσεις που θα μπορούσαν, ύστερα από διαβούλευση, να περάσουν στη δικαιοδοσία της Αυτοδιοίκησης.
Στο μέρος της ομιλίας του που αφορούσε τον αθλητικό σχεδιασμό του Υπουργείου ο κ. Γερουλάνος τόνισε ότι σύντομα, με την κατάθεση νομοσχεδίου στη Βουλή, θεσπίζονται τα Περιφερειακά Συμβούλια Αθλητικής Στρατηγικής (ΠΕΣΑΣ) ενώ συνεχάρη τον Παναιτωλικό και την Παναχαϊκή για την άνοδο τους στην Σούπερ Λίγκα και την Φούτμπολ Λιγκ αντίστοιχα.
Για τον Τουρισμό ο κ. Γερουλάνος ανέφερε ότι παρέρχεται η εποχή του μοντέλου «ήλιος - θάλασσα» και απαιτούνται πλέον πιο ολοκληρωμένες πολιτικές. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι είναι αναγκαία η αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού καθώς και να δημιουργηθούν ανά περιοχή «εμπειρίες» (τοπική κουζίνα, τοπικά κρασιά, σπορ, δραστηριότητες κ.α.) που θα μπορούν να προσελκύσουν επισκέπτες.
«Έχουμε τουρισμό τέσσερις μήνες τον χρόνο που προέρχεται από τέσσερις χώρες και καταλήγει σε τέσσερις περιοχές της χώρας. Αυτό πρέπει ν' αλλάξει», υπογράμμισε ο Υπουργός.
Η ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ
Ο Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας Απόστολος Κατσιφάρας καλωσορίζοντας τον Υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού επεσήμανε μεταξύ άλλων: «Υπάρχουν δύο τρόποι να προσεγγίσουμε τα αντικείμενα του Υπουργείου και του Υπουργού. Ο πρώτος τρόπος είναι ο συμβατικός που περιλαμβάνει οργανογράμματα, υπηρεσίες και συνήθως ανεπαρκείς πιστώσεις. Ο δεύτερος τρόπος είναι να θυμηθούμε ότι τελικά πολιτισμός είναι τα πάντα. Όλη μας η ιστορία, όλη μας η καθημερινή ζωή, όλα τα πιθανά ενδεχόμενα του μέλλοντος διατηρούν μια ισχυρή πολιτιστική αναφορά. Ταυτόχρονα και για λόγους που συνδέονται με ολόκληρη την ανάπτυξή μας στις προηγούμενες δεκαετίες, ο τομέας του τουρισμού έχει αναδειχθεί σε έναν από τους ισχυρότερους πυλώνες της ελληνικής οικονομίας. Συνεπώς και παρά την οποιαδήποτε θέση του στην επίσημη κρατική ιεραρχία, το Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού, στις συνειδήσεις όλων μας επωμίζεται ένα εξαιρετικά σημαντικό, θα έλεγα έναν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο ρόλος αυτός γίνεται ακόμα πιο κρίσιμος μέσα στην παρούσα και εξαιρετικά δυσμενή συγκυρία. Η κρισιμότητα αυτή διαθέτει διπλό χαρακτήρα. Ο πολιτισμός και ο τουρισμός μέσα στις νέες συνθήκες και άρα με νέες προσεγγίσεις, πρέπει και μπορούν να αναδειχθούν σε μοχλούς της νέας αναπτυξιακής πορείας που τόσο την έχει ανάγκη η χώρα μας. Επί πλέον, ιδιαίτερα ο πολιτισμός, καλείται να ενθαρρύνει την ανάδειξη των νέων μορφών και δυνάμεων που θα απαντήσουν δημιουργικά στην ηθική κρίση και θα μας οδηγήσουν σε ένα δημιουργικό αύριο. Όλα αυτά σημαίνουν ρήξεις και τομές, διαφορετικές προσεγγίσεις και στρατηγικές και οπωσδήποτε μια σοβαρή δημόσια συζήτηση που θα οριοθετεί τις σχέσεις ανάμεσα στο χθες και στο αύριο. Και, ασφαλώς, υπάρχει ο μεγάλος και κρίσιμος τομέας του Αθλητισμού, η στήριξη και η διέξοδος της νεολαίας μας».
Στη συνέχεια ο κ. Κατσιφάρας ανέφερε: «Κύριε Υπουργέ, σας υποδεχόμαστε σήμερα εδώ και το «εδώ» έχει διπλό χαρακτήρα. Πρώτα απ' όλα, εδώ, στη Δυτική Ελλάδα που φιλοξενεί στη γη της το παγκόσμιο σύμβολο της Αρχαίας Ολυμπίας και που μπορώ να πω ότι είναι το πιο ισχυρό «σήμα» για την Περιφέρειά μας αλλά και για την πατρίδα μας. Αν μάλιστα πραγματοποιήσουμε την ενοποίηση των αρχαιολογικών χώρων της Ήλιδας και αποκαταστήσουμε τον ενιαίο χαρακτήρα της Ήλιδας με την Ολυμπία, τότε θα έχουμε προσφέρει ένα τεράστιο έργο όχι μόνο στον τόπο μας αλλά σε ολόκληρη την ανθρωπότητα. Εν συνεχεία, κύριε Υπουργέ, το καλώς ήλθατε εδώ, πηγαίνει σε αυτό το θαυμάσιο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πάτρας που χρειάζεται τη συμβολή σας προκειμένου να ολοκληρωθεί και η δεύτερη φάση του και συνεχεία να προβληθεί ώστε να αποτελέσει πόλο έλξης επισκεπτών στην περιοχή».