Aνακοινώνεται ότι, από 1 Μαρτίου έως και 31 Μαρτίου 2011 το Διαδημοτικό Δίκτυο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ΟΤΑ (ΔΔΥ) διοργανώνει το « Μήνα Δωρεάν Προληπτικού Ελέγχου για τον Καρκίνο του Παχέος Εντέρου » με αφορμή την έναρξη του Μήνα Πρόληψης κατά του καρκίνου του παχέος εντέρου (Μάρτιος 2011) , θεσμοθετημένου από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.
Η δράση αυτή τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας, Διατροφής και Άθλησης και την επιστημονική υποστήριξη της Ελληνικής Εταιρείας Ογκολογίας Πεπτικού (ΕΕΟΠ).
Απευθύνεται σε άντρες και γυναίκες ηλικίας 50-75 ετών, οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να υποβληθούν δ ω ρ ε ά ν στην προληπτική εξέταση για ανίχνευση αιμοσφαιρίνης στα κόπρανα, στα κέντρα Ομίλου της ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗΣ σε Αττική και Θεσσαλονίκη, καθώς και στα συνεργαζόμενα κέντρα Β - Διάγνωση (Αγ. Ανδρέου 104, τηλ. 2610-222800) στην Πάτρα και Ιατρικό Κρήτης (Πλ. Ελευθερίας 45, τηλ. 2810-528000) στο Ηράκλειο.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν με ένα τηλεφώνημα στο 210 - 9975550 πανελλαδικά, να ενημερωθούν για τη δωρεάν εξέταση για ανίχνευση.-
Η δράση αυτή τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας, Διατροφής και Άθλησης και την επιστημονική υποστήριξη της Ελληνικής Εταιρείας Ογκολογίας Πεπτικού (ΕΕΟΠ).
Απευθύνεται σε άντρες και γυναίκες ηλικίας 50-75 ετών, οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να υποβληθούν δ ω ρ ε ά ν στην προληπτική εξέταση για ανίχνευση αιμοσφαιρίνης στα κόπρανα, στα κέντρα Ομίλου της ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗΣ σε Αττική και Θεσσαλονίκη, καθώς και στα συνεργαζόμενα κέντρα Β - Διάγνωση (Αγ. Ανδρέου 104, τηλ. 2610-222800) στην Πάτρα και Ιατρικό Κρήτης (Πλ. Ελευθερίας 45, τηλ. 2810-528000) στο Ηράκλειο.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν με ένα τηλεφώνημα στο 210 - 9975550 πανελλαδικά, να ενημερωθούν για τη δωρεάν εξέταση για ανίχνευση.-
Η Αντιδήμαρχος
Ζιαμπάρα Μαρία