Αρχικά θέλουμε να ευχηθούμε σε όλους καλή χρονιά και να έχουμε όλοι πάνω από όλα υγεία ψυχική και σωματική και αγάπη στην καρδιά μας για τον συνάνθρωπο.
Ο ιππικός σύλλογος Ναυπακτίας και Δωρίδας για πρώτη χρονιά φέτος ανέλαβε την πρωτοβουλία να συμμετέχει ενεργά αυτές τις γιορτινές ημέρες και να κάνει αισθητή την παρουσία του στους δρόμους της πόλης της Ναυπάκτου , έχοντας διπλό σκοπό. Ο ένας ήταν να προσελκύσει τους φίλους του αλόγου από την ευρύτερη περιοχή στην κεντρική αγορά και να προσφέρει θέαμα και χαρά σε όλους. Ο άλλος σκοπός ήταν αντί του αποδέκτη κερασμάτων από το κοινό, για τα κάλαντα που έλεγαν τα παιδιά από την άμαξα, να κεράσει εκείνος (Ιππικός σύλλογος) με σοκολάτες κυρίως τα παιδιά που βρέθηκαν στους κεντρικούς δρόμους της Ναυπάκτου με τους γονείς για ψώνια , για να δουν τα άλογα και την άμαξα ή για να πουν και αυτά τα κάλαντα από σπίτι σε σπίτι.
Με την συμβολική αυτή παρέλαση -εκδήλωση, θελήσαμε να ανταποδώσουμε κυρίως την αγάπη που εισπράττει ο ιππικός σύλλογος από τον κόσμο της περιοχής. Σε όλες μας τις προσπάθειες οι πολίτες και οι επιχειρήσεις του τόπου μας, μας βοήθησαν και μας στήριξαν και θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε από βάθος καρδιάς με αυτή την ευκαιρία , γιατί είναι και η μοναδική πυγή εσόδων μας όσον αφορά το υλικό κομμάτι που είναι απαραίτητο για να πραγματοποιούμε παρόμοιες δράσεις. Μας στηρίζουν επίσης με την αγάπη τους όλοι, ανεξαρτήτου ηλικίας ή ιδιότητας και μας είναι απαραίτητη η αγάπη τους ,ως ηθική αμοιβή των προσωπικών μας προσπαθειών γιατί ασχολούμαστε ως γνωστό εθελοντικά και αμισθί με το άλογο και τον ιππικό σύλλογο κάνοντας γνωστή ανά την Ελλάδα την παραδοσιακή αλλά και σύγχρονη κουλτούρα της Ναυπακτίας και Δωρίδας για το άλογο.
Ευχαριστούμε για την συνεργασία και την εξυπηρέτηση τον Δήμο Ναυπάκτου , την Δημοτική Αστυνομία , την Τροχαία Ναυπάκτου , το Λιμενικό σώμα Ναυπάκτου και τα τοπικά Μ.Μ.Ε
Για το Δ.Σ
Ο πρόεδρος
Αντώνης Μουχτούρης.