![logo_dimou](/images/stories/logo_dimou.jpg)
Παρέστησαν οι Δήμαρχοι Μεσολογγίου κ. Παναγιώτης Κατσούλης, Ναυπακτίας κ. Γιάννης Μπουλές και Αγρινίου κ. Παύλος Μοσχολιός, ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμάς, οι βουλευτές του νομού κ.κ. Θάνος Μωραΐτης, Νίκη Φούντα, Μαρία Τριανταφύλλου και Γιώργος Βαρεμένος, ο ειδικός Γραμματέας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Παναγιώτης Κοντός καθώς και οι πρώην βουλευτές κ.κ. Σπήλιος Λιβανός και Παναγιώτης Δελημήτσος.
Η αντιπροσωπεία των Δημάρχων συνοδευόμενη από τον μητροπολίτη Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμά, από τον πρόεδρο του ΤΕΙ Μεσολογγίου κ. Ευάγγελο Πολίτη και από εκπροσώπους φορέων και από τους τρεις δήμους συναντήθηκαν με τον Πρόεδρο της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων κ. Καλαντζή στον οποίο και παρουσίασαν το αίτημα για την λειτουργία αυτόνομου ΑΕΙ και ΤΕΙ στην Αιτωλοακαρνανία τονίζοντας τα ακαδημαϊκά - επιστημονικά κριτήρια που συνηγορούν σ' αυτό.
Ο Δήμαρχος Ναυπακτίας κ. Γιάννης Μπουλές συνόψισε σε υπόμνημα τις θέσεις της αντιπροσωπείας στο οποίο αναδεικνύονται τα ακαδημαϊκά κριτήρια που συνηγορούν να μεταφερθεί η έδρα του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας στο Μεσολόγγι και να παραμείνει το παράρτημα του ΤΕΙ στη Ναύπακτο. Συγκεκριμένα:
• Το ΤΕΙ Μεσολογγίου είναι τρίτο σε αξιολόγηση σε επίπεδο χώρας
• Έχει διδακτικό προσωπικό 64 άτομα
• Έχει πλούσιο ερευνητικό έργο και εγκαταστάσεις
• Έχει αυτόνομο μεταπτυχιακό τμήμα το παράρτημα του ΤΕΙ στη Ναύπακτο
Ο Δήμαρχος Ναυπακτίας ευχαριστεί τους συνδημότες μας και κυρίως τους φοιτητές του ΤΕΣΥΔ Ναυπάκτου που παραβρέθηκαν στην συγκέντρωση. Καλεί σε αγωνιστική εγρήγορση τους πολίτες της Ναυπακτίας για να μην περάσουν οι αλλαγές του σχεδίου «Αθηνά» που είναι εξόφθαλμα άδικες και πέρα από κάθε ακαδημαϊκή λογική.