Μέ πνευματική λαμπρότητα τίμησε ἡ πόλη τῆς Ναυπάκτου σήμερα, Τρίτη 23 Φεβρουαρίου ἐ.ἔ. τόν Ἅγιο Ἱερομάρτυρα Πολύκαρπο, ὁ ὁποῖος ἀνήκει στούς Προστάτες Ἁγίους τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως.
Ἡ χαρά τοῦ ἐφετινοῦ ἑορτασμοῦ ὅμως ἦταν διπλή, ἀφοῦ κατά τήν διάρκεια τῆς Ἀρχιερατικῆς Θείας Λειτουργίας τήν ὁποία ἐτέλεσε ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ. Ἱερόθεος, στόν Ἱερό Μητροπολιτικό Ναό τοῦ Ἁγίου Δημητρίου, ἐτέλεσε καί τό Μέγα τῆς Ἱερωσύνης Μυστήριο, τήν εἰς Πρεσβύτερον χειροτονία τοῦ νέου Διακόνου, π. Γεωργίου Γεωργάτου, ὁ ὁποῖος ἔλαβε τόν πρῶτο βαθμό τῆς Ἱερωσύνης τήν περασμένη Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου ἐ.ἔ.
Στό «διπλό» Μυστήριο, τῆς Θείας Λειτουργίας καί τῆς Χειροτονίας, τόν Σεβ. Ποιμενάρχη πλαισίωσαν ὁ Πρωτοσύγκελλος τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως, Ἀρχιμ. π. Καλλίνικος, ὁ ἐφημέριος τοῦ Ναοῦ, π.Θωμᾶς καί ὁ Διάκονος π.Παΐσιος, ἐνῶ συμπροσευχήθηκαν Χριστιανοί –κάτω βέβαια ἀπό ὅλα τά προβλεπόμενα ὑγειονομικά μέτρα–, οἱ ὁποῖοι καί ἀναφώνησαν τό «Ἄξιος» στόν νεοχειροτονηθέντα Πρεσβύτερο.
Ὁ Σεβασμιώτατος στήν προσφώνησή του πρός τόν π. Γεώργιο μίλησε γιά τήν ἀξία τῆς Ἱερωσύνης, κυρίως τῶν δύο πρώτων βαθμῶν, τοῦ Διακόνου καί τοῦ Πρεσβυτέρου, σύμφωνα μέ τόν ἑορτάζοντα ἅγιο Πολύκαρπο, Προστάτη τῆς Ἐπαρχίας μας.
Στήν ἀρχή ὁ Σεβασμιώτατος ὑπογράμμισε τήν ἀξία τοῦ ἁγίου Ἀποστολικοῦ Πατέρα Πολυκάρπου, πού ἔλαβε τήν Ἱερωσύνη καί τήν Παράδοση ἀπό τόν ἅγιο Ἰωάννη τόν Θεολόγο καί τήν μετέδωσε στούς μεταγενεστέρους, ὅπως στόν μεγάλο Πατέρα ἅγιο Εἰρηναῖο Ἐπίσκοπο Λυῶνος.
Ὁ ἅγιος Πολύκαρπος, ὁ «διδάσκαλος καί πρίγκηπας τῆς Ἀσίας», σέ μιά ἐπιστολή του πρός τούς Χριστιανούς τῶν Φιλίππων ἀναφέρεται στίς ἀρετές πού πρέπει νά διακρίνουν τόν Διάκονο καί τόν Πρεσβύτερο.
Ὁ Σεβασμιώτατος ἀνέφερε τρεῖς λόγους τοῦ ἁγίου Πολυκάρπου πού ἔχουν σχέση μέ τήν Ἱερωσύνη: «γνωρίζοντες ὅτι Θεός οὐ μυκτηρίζεται ὀφείλομεν ἀξίως τῆς ἐντολῆς αὐτοῦ καί τῆς δόξης περιπατεῖν». «Ὁμοίως οἱ Διάκονοι ἄμεμπτοι κατενώπιον αὐτοῦ καί τῆς δικαιοσύνης ὡς Θεοῦ καί Χριστοῦ διάκονοι καί οὐκ ἀνθρώπων... μή διάβολοι, μή δίλογοι, ἀφιλάργυροι, ἐγκρατεῖς περί πάντα, εὔσπλαχνοι, ἐπιμελεῖς, πορευόμενοι κατά τήν ἀλήθεια τοῦ Κυρίου, ὅς ἐγένετο διάκονος πάντων». Καί «οἱ Πρεσβύτεροι εὔσπλαχνοι εἰς πάντας, ἐλεήμονες, ἐπιστρέφοντες τά πεπλανημένα, ἐπισκεπτόμενοι πάντας ἀσθενεῖς, μή ἀμελοῦντες χήρας ἤ ὀρφανά ἤ πένητες».
Αὐτόν τόν τρόπο ἱερατικῆς ὑπηρεσίες καί αὐτές τίς ἀρετές εὐχήθηκε ὁ Σεβασμιώτατος στόν νέο Πρεσβύτερο. Τοῦ εὐχήθηκε νά εἶναι πολύκαρπος καί καλλίκαρπος.
Τέλος, ὁ Σεβασμιώτατος, ἐνθυμούμενος τήν πρό 50ετίας δική του χειροτονία εἰς Διάκονον, ἐπανέλαβε τήν εὐχή πού τοῦ εἶχε δώσει τότε ὁ ἀείμνηστος Μητροπολίτης Κονίτσης Σεβαστιανός καί πρῶτος του πνευματικός, «ἔγινες Πρεσβύτερος, ἀλλά νά παραμείνης πάντα διάκονος», μέ τήν ἔννοια ὅτι ἡ Ἱερωσύνη εἶναι διακονία.
Ὁ Σεβασμιώτατος τέλεσε τήν χειροτονία φορώντας τά ἄμφια τοῦ ἁγίου Καλλινίκου Ἐδέσσης.
Ὁ νέος Πρεσβύτερος, π. Γεώργιος, εἶναι ἰδιαίτερα ἀγαπητός στήν Ἱερά Μητρόπολη καί στόν Σεβασμιώτατο, ἀφοῦ εἶναι δικό του πνευματικό τέκνο. Εἶναι κατά σάρκα ἀδελφός τοῦ Πρωτοσυγκέλλου τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεώς μας, τοῦ Ἀρχιμ. π. Καλλινίκου Γεωργάτου καί στενός συνεργάτης τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως καί τῆς «Ἐκκλησιαστικῆς Παρέμβασης». Ὁ π. Γεώργιος θά ἐργασθῆ ὡς Ἱερεύς τῆς Ἐκκλησίας τοῦ Χριστοῦ στήν Ἱερά μας Μητρόπολη.
Ἡ Ἱερά μνήμη τοῦ Ἁγίου Ἱερομάρτυρος Πολυκάρπου τιμήθηκε καί σέ ὅλη τήν Ἱερά Μητρόπολη, ἰδιαίτερα ὅμως στήν Ὀρεινή Ναυπακτία, τῆς ὁποίας εἶναι καί ὁ κύριος προστάτης Ἅγιος, ἀφοῦ γιά αἰῶνες θησαυριζόταν ἡ δεξιά χείρ αὐτοῦ στήν Ἱερά Μονή Παναγίας Ἀμπελακιωτίσσης. Ἡ χάρη τοῦ Ἁγίου παραμένει στήν Ἱερά Μονή μέ τμῆμα τῆς χειρός τοῦ Ἁγίου καί ἡ παρουσία του εἶναι συχνά φανερή. Ἡ Ἱερά Μονή πανηγύρισε καί ἐφέτος τόν προστάτη Ἅγιό της. Τίς ἱερές ἀκολουθίες γιά τήν ἑορτή τοῦ Ἁγίου ἐτέλεσε ὁ Ἡγούμενος αὐτῆς, Ἀρχ. π. Πολύκαρπος Παστρωμᾶς μέ τήν ἱερά μοναστική συνοδεία του. Ἡ Ἱερά Μνήμη τοῦ Ἁγίου τιμήθηκε ἀκόμη στόν Ἐνοριακό Ἱερό Ναό του, στήν Μαμουλάδα, καί στό Παρεκκλήσι του στήν Ρίζα Ναυπακτίας.
Μπορείτε να δείτε τη Χειροτονία με το λόγο του Σεβασμιωτάτου εδώ
Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες εδώ
Ἑορτή Ἁγίου Πολυκάρπου στήν Ναύπακτο, μέ χειροτονία Πρεσβυτέρου
- Λεπτομέρειες
- Κατηγορία: Εκκλησιαστικά
Επικαιρότητα
Μεγάλη Παρασκευή στήν Ναύπακτο
![](/images/2024-05-04.jpg)
Ἀποκαθήλωση στόν Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίας Παρασκευῆς Ναυπάκτου
Περιφερειακό Πρωτοδικείο στη Ναύπακτο
![](/images/Πρωτοδικείο.jpg)
Η Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου γιορτάζει την 20η επέτειο από την Έναρξη Λειτουργίας της, υποδεχόμενη την Ολυμπιακή Φλόγα για την Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία «Παρίσι 2024»
![](/images/announcementsdet2515-8584878152190412851-md.jpg)
Με την Υπουργό Πολιτισμού Λ.Μενδώνη συναντήθηκε ο Δήμαρχος Β.Γκίζας
![](/images/420300110_825083589653442_7931189189449203845_n.jpg)
Στην Ναύπακτο το Συνέδριο "Καρδιολογία του Μέλλοντος" στις 5-6 Απριλίου
![](/images/ΣΥΝΕΔΡΙΟ_ΚΑΡΔΙΑΣ.jpg)
Τη νέα Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φ.Σαράντη υποδέχθηκε στο Δημαρχείο ο Δήμαρχος Β.Γκίζας
![](/images/ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ_ΓΚΙΖΑΣ_ΣΑΡΑΝΤΗ.jpg)
Κάλεσμα σε εθελοντές για τους Εορτασμούς της Απελευθέρωσης της Ναυπάκτου
![](/images/ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ_12.jpg)
Ο Δήμος Ναυπακτίας τιμά την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου
![](/images/418986161_815817263913408_7534293962508866324_n.jpg)
Κύριο Θέμα: Ὁ Κύριος τῆς Δόξης Νέο βιβλίο τοῦ Μητροπολίτου Ναυπάκτου μέ θέμα τήν ἑρμηνεία τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης
![](/images/kyrios-tns-do3ns.jpg)
Ξεκινούν στις 4 Μαρτίου τα Προγράμματα «Άθληση για Όλους» στην Ναύπακτο και το Αντίρριο
![](/images/ΑΘΛΗΣΗ_ΓΙΑ_ΟΛΟΥΣ.jpg)
Ἑορτή τῶν ἐν Πάτραις Ναυπακτίων στόν Ἅγιο Χαράλαμπο Ζαρουχλέϊκων
![](/images/Agios-Charalampos-Patra-2024.jpg)
Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια του Ειδικού Σχολείου Ναυπάκτου
Χριστούγεννα στήν Ναύπακτο
![](/images/Χριστούγεννα_στη_Ναύπακτο.jpg)
Ευχές από τον Δήμαρχο Ναυπακτίας
![](/images/Δήμαρχος_Ευχές.jpg)
Δήμος Ναυπακτίας: Και αυτά τα Χριστούγεννα γιορτάζουμε μαζί!
![](/images/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ-2023-1.jpg)
Ορκωμοσία νέου Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Ναυπακτίας
![](/images/Δημαρχείο_Ναυπακτίας_1.jpg)
Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια Κοτρώνη - Εγκαίνια της έκθεσης του Γιάννη Αδαμάκη
![](/images/fetixe_egkainia.jpg)
ΕΦ.Α Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδος - Εγκαίνια περιοδικής εικαστικής έκθεσης του Γιάννη Αδαμάκη στο Φετιχιέ Τζαμί Ναυπάκτου
![](/images/fetixe_ekthesi.jpg)
Θεία Λειτουργία στό Ἐκκλησάκι τοῦ Κέντρου Ὑγείας Ναυπάκτου
Πολιτισμός - Σύλλογοι
Ενεργή παρουσία της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ναυπακτίας στις εκδηλώσεις για την 198η επέτειο της Εξόδου της Ηρωικής Φρουράς των Ελεύθερων Πολιορκημένων το 1826
![](/images/Osyn_exodos.jpg)
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας στις εκδηλώσεις για τα 20 χρόνια της Γέφυρας και της υποδοχής της Ολυμπιακής Φλόγας
![](/images/438163443_7772977789430957_2276319110783928614_n.jpg)
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας στους εορτασμούς της 25ης Μαρτίου
![](/images/434031656_7643235259071878_6194536414885915904_n.jpg)
Κυκλοφόρησε η Ναυπακτιακή Φωνή του Μαρτίου
![](/images/434758051_2089181604797551_4770827868672332627_n.jpg)
Ο Σύλλογος Αναβίωσης Απογόνων Σουλιωτών Ναυπακτίας συμμετέχει στον εορτασμό της 198ης Επετείου της Εξόδου της Ηρωικής Φρουράς των Ελεύθερων Πολιορκημένων
![](/images/435062458_441102925154339_4755754547907314353_n.jpg)
Σύλλογος Ελευθέριανης Ναυπακτίας - Εκδρομή στη Νότιο Πελοπόννησο
![](/images/46516439_105673200457590_71977063401127936_n.jpg)
Σύλλογος των Απανταχού Ποκιστιάνων - Εκδρομή Λουτράκι - Άγιο Ποτάπιο
![](/images/434208320_436718282086854_2147959069768739587_n.jpg)
Σύλλογος Δορβιτσωτών Ναυπακτίας - Εκδρομή στα Καλάβρυτα
![](/images/309377246_417892510460860_3864945335102203513_n.jpg)
ΕΝΑ ΣΥΜΠΟΣΙΟ στη Δάφνη Ναυπακτίας (Μυθιστόρημα)
![](/images/337420909_2295619950606933_4820195579140212976_n.jpg)
Η νέα σύνθεση των οργάνων της Ο.ΣΥ.Ν
![](/images/bb68fc20265a206b44e3cb556fad7baf.jpg)
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας για το Πρωτοδικείο της Ι.Π Μεσολογγίου
![](/images/ΟΣΥΝ-ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ-5.jpg)
Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας - Γενική συνέλευση - Πανναυπακτιακή γιορτή 2024
![](/images/417464904_422570163674282_8265945120844719414_n.jpg)
Ναυπακτιακή Πίτα 2024 - Πρόσκληση
![](/images/Ο.ΣΥ.Ν_2024.jpg)
Σύλλογος εν Αθήναις Στρανωμιτών "Ο Άγιος Νικόλαος" - Πρόσκληση για τον ετήσιο χορό του Συλλόγου
![](/images/Στράνωμα_2024.jpg)
Σύλλογος Δορβιτσωτών Ναυπακτίας - Πρόσκληση για το χορό του Συλλόγου
![](/images/Δορβιτσά_2024.jpg)
Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωχωριτών - Γιορτή Κραβαρίτικης Γευσιγνωσίας
![](/images/Σύγκλινο.jpg)
Γενική Συνέλευση και κοπή της Πίτας του Συλλόγου Απανταχού Χομοριτών
![](/images/dioikitiko_symvoulio_2024.jpg)
Αδελφότητα Καταφυγιωτών - Κοπή πίτας
![](/images/Καταφύγιο_2024.jpg)
Σύλλογος Γραμμενιοξυωτών - Κοπή πίτας
![](/images/Γραμμένη_Οξυά_2024.jpg)
Πολιτιστικός Σύλλογος Στύλιας - Κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας
![](/images/Στύλια_2024.jpg)
1821-2021
Αγωνιστές της Επανάστασης από την περιοχή του Προσχίου
![](/images/237648788_4485240591538043_5705056255017692886_n.jpg)
Η Ο.ΣΥ.Ν συμμετέχει στις εκδηλώσεις για την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση
![](/images/237170684_4459718147423621_4494844221852446768_n.jpg)
Ο.ΣY.Ν: «Γιορτάζοντας τα 200 χρόνια του Εικοσιένα»
![](/images/200_ΧΡΟΝΙΑ_ΟΣΥΝ.jpg)
Σουλιώτες οπλαρχηγοί στην απελευθέρωση της Ναυπάκτου του Νικόλαου Μ. Τριψιάνου
![](/images/Τριψιάνος.jpg)
Γιάννης Παν. Φαρμάκης – Κραβαρίτης, Ο Ηρωικός Οπλαρχηγός του ΄21 του Χαράλαμπου Δ. Χαραλαμπόπουλου
![](/images/Χαραλαμπόπουλος-1.jpg)
Ο απελευθερωτικός αγώνας του ΄21 στη Δυτική Ελλάδα του Γιάννη Χαλάτση
![](/images/Ναύπακτος_1829.jpg)
"Το Ναυπακτοβενέτικο στο 1821" του Ηλία Στ. Δημητρόπουλου
![](/images/Πίνακας_Απελευθέρωση_0.jpg)
Κωνσταντίνος Δ. Βουτσινάς: " Γιάννης Βλαχογιάννης - Ο νεωτεριστής Επαχτίτης"
![](/images/Γ.Βλαχογιάννης_2.jpg)
Ο Δήμος Ναυπακτίας τιμά την Επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση
![](/images/sel-1.jpg)
Χρήστος Σιαμαντάς: «Τα πολεμικά γεγονότα στην περιοχή της Ναυπάκτου την περίοδο της Επανάστασης του 1821»
![](/images/Σιαμαντάς_Χρήστος.jpg)
200 χρόνια ελληνική επανάσταση
Εμφύλιοι πόλεμοι: Το σαράκι του ελληνισμού
![](/images/Πιτσιάκκας.jpeg)
Μητροπολίτης Ναυπάκτου Ἱερόθεος: Ὁ Διχασμός τοῦ Γένους. Ἐθναρχία, Γένος, ἀνασύνταξη
![](/images/02_55.jpg)
Κάστρα, φρούρια και μοναστήρια της Ναυπακτίας κατά την Επανάσταση του 1821
![](/images/ΒΙΚΑΤΟΥ_1.jpg)
Ἐκκλησία καὶ Ἐπανάσταση τοῦ 1821 - Δῆμος Ναυπακτίας
![](/images/nafpaktyos-dimos.jpg)
Αγωνιστές του 1821 από τα χωριά της Χάλκειας (Γαβρολίμνη - Καλαβρούζα - Τρίκορφο) του Θανάση Καλαβρουζιώτη
![](/images/Giortazoume_2021.jpg)
Με λαμπρότητα και συγκίνηση ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου
![](/images/IMG_20210325_094612.jpg)
1821 – 2021 –– 200 χρόνια μετά την επανάσταση –– Τιμούμε - Γιορτάζουμε - Συμμετέχουμε - Οραματιζόμαστε
![](/images/Giortazoume_2021.jpg)
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ
![](/images/Giortazoume_2021.jpg)