![]() |
ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΣ O.ΣΥ.N. Πατησίων 5 - 4ος όροφος 104 31 Αθήνα Α.Φ.Μ.: 090038594 Δ.Ο.Υ.: Α΄ΑΘΗΝΩΝ ΛΟΓ. Ε.Τ.Ε. GR8601101290000012929607021 email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. SITE: www.nafpaktiaki.gr ΠΛΗΡ: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΤΗΛ.: 6944 547100 |
Εγγεγραμμένοι Σύλλογοι μέλη 55
Πότε ιδρύθηκε
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας (Ο.ΣΥ.Ν.) ιδρύθηκε στήν ειδική Συνέλευση της 2-8-1980 με την συμμετοχή εννιά (9) Ναυπακτιακών Πατριδοτοπικών Συλλόγων της Αθήνας
Το Καταστατικό που ψήφισε η Ιδρυτική Συνέλευση εγκρίθηκε με την 2790/1980 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών και καταχωρήθηκε στο Βιβλίο των αναγνωρισμένων Σωματείων με αυξ. αριθμό 315/13.1.1982. Τροποποιήθηκε από την Α’ Καταστατική Συνέλευση της 9 Μαρτίου 1986 αποφ. 2568/1986.
Κατόπιν προσχώρησαν κατά τις διατάξεις του Καταστατικού μέχρι τις 3 Φεβρουαρίου 1991 που έγινε η Β’Καταστατική Γενική Συνέλευση άλλοι είκοσι οκτώ 28 Σύλλογοι
Στη συνέχεια μέχρι τις 6 Μαίου 2007 που έγινε η Γ" Καταστατική Συνέλευση προσχώρησαν άλλοι επτά 6 Σύλλογοι και τις 8 Μαίου 2019 που έγινε η Δ’ Καταστατική Συνέλευση προσχώρησαν άλλοι δώδεκα 12 Σύλλογοι
Η Ο.ΣΥ.Ν με άλλες 4 ομοσπονδίες του Νομού Αιτωλοακαρνανίας συμμετέχουν στην Παναιτωλοακαρνανική Συνομοσπονδία (ΠΑΝ.ΣΥ)
Σκοπός
- Σκοπός της Ο.ΣΥ.Ν είναι η συντονισμένη δράση για την πραγματοποίηση των κοινών σκοπών των Πατριδοτοπικών Συλλόγων της Ναυπακτίας και η επιδίωξη της λύσης των προβλημάτων που αφορούν την Ναυπακτία σαν σύνολο όπως π.χ. η οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη της.
- Η ανάπτυξη στενών δεσμών αλληλεγγύης μεταξύ των πατριδοτοπικών Συλλόγων και των μελών τους και η εξύψωση του πνευματικού, ηθικού και πολιτιστικού επιπέδου αυτών.
- Η ενιαία κατεύθυνση των προσπαθειών των Συλλόγων, που ανήκουν στη δύναμη της Ομοσπονδίας για την διαχείριση, προαγωγή και προάσπιση των κοινών αυτών σκοπών και επιδιώξεων.
- Στα πλαίσια της οικονομικής και πολιτιστικής ανάπτυξης της περιοχής οργανώνει συνεχή επιστημονική έρευνα για την εξέταση των προβλημάτων της Ναυπακτίας από κάθε άποψη και ιδιαίτερα γεωργική, δασολογική, βοτανική, σπηλαιολογική,γεωλογική, ορυκτολογική, περιβαλλοντολογική και γενικά φυσιογνωμική, ως και μνημειολογική, αρχαιολογική, εθνολογική, κοινωνιολογική, τουριστική και οικονομολογική.
- Η συνεργασία επίσης με την Εταιρεία Ναυπακτιακών Μελετών (Ε.ΝΑ.Μ) και τα λοιπά επιστημονικά και πολιτιστικά σωματεία της επαρχίας.
Για την επιτυχία των σκοπών αυτών οργανώνει και πραγματοποιεί:
- Συνέδρια - ημερίδες
- Εορταστικές εκδηλώσεις και εκθέσεις
- Πνευματικές καλλιτεχνικές και παραδοσιακές εκδηλώσεις ως και διαλέξεις.
- Εκδόσεις βιβλίων, Λευκωμάτων, Τουριστικών οδηγών, Περιοδικών ως και συγκέντρωση ιστορικού και λαογραφικού υλικού της Ναυπακτίας.
- Βιβλιοθήκες, πνευματικά και αθλητικά κέντρα, μουσεία, εντευκτήρια, παραδοσιακά χορευτικά συγκροτήματα, θεατρικές ομάδες και Ναυπακτιακή Στέγη.
- Σε συνεργασία με τις δασικές αρχές η και αυτοτελώς εξορμήσεις δενδροφύτευσης και προστασίας των δασών ,ορεινών όγκων και γενικώς του περιβαλλοντολογικού πλούτου της Ναυπακτίας.
- Εκπονεί ,αναλαμβάνει και υλοποιεί αναπτυξιακά προγράμματα από την Ευρωπαϊκή Ένωση,την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας τον Δήμο Ναυπακτίας και Αναπτυξιακές εταιρίες και ιδιαίτερα την Αιτωλική Αναπτυξιακή στην οποία είναι μέτοχος .
- Ιδρύει τράπεζα αίματος και οργανώνει προληπτικά προγράμματα υγείας
Δραστηριότητες
Η Ο.ΣΥ.Ν στα 40 χρόνια παρουσίας στο πατριδοτοπικό κίνημα της Ναυπακτίας έχει έντονη παρουσία στα δρώμενα της περιοχής σε συνεργασία με τους Συλλόγους μέλη της ,την Ε.ΝΑ.Μ ,την ΠΑΝ.ΣΥ, τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου, τους Προέδρους των τοπικών Κοινοτήτων ,τον Δήμο Ναυπακτίας την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας καθώς και την Αιτωλική Αναπτυξιακή .
Συνέδρια – ημερίδες
- 1984 Πρώτη Συνέλευση Συλλόγων και ΟΤΑ της Ναυπακτίας με την συμμετοχή του Νομάρχη.
- 1988 Α΄Πανναυπακτιακό Αναπτυξιακό Συνέδριο - Άνοιγμα στο μέλλον.
- 2002 Πολιτιστική συνάντηση Ε.ΝΑ.Μ και Ο.ΣΥ.Ν με θέμα η δυναμική του πατριδοτοπικού και πολιτιστικού κινήματος - 20 χρόνια Ε.ΝΑ.Μ και Ο.ΣΥ.Ν.
- 2007 Ημερίδα με θέμα: Ναυπακτία παρόν και προοπτική.
- 2019 Β’ Πανναυπακτιακό Αναπτυξιακό Συνέδριο - η Ναυπακτία ψηλά - με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και τον Δήμο Ναυπακτίας .
Ανταμώματα – πατριδογνωστικές εξορμήσεις – Ναυπακτιακή πίττα
- Διοργανωθήκαν ανταμώματα με την συμμετοχή των Συλλόγων μελών στην Αθήνα και σε διάφορες τοποθεσίες της Ναυπακτίας (Αγία Κυριακή, Άνω Χώρα ,Χόμορη, Κλεπά, Νιόκαστρο,Καστανιά) με την συμμετοχή των συμπολιτών μας με τοπικά εδέσματα ,μουσική και ιδιαίτερα στην Καστανιά βραβεύτηκαν όλα τα χάνια της Ναυπακτίας για την σημαντική τους προσφορά στα δύσκολα χρόνια.
- Έγιναν 5 πατριδοτοπικές και πολιτιστικές εξορμήσεις σε όλα σχεδόν τα χωριά της Ναυπακτίας για γνωριμία με τους τοπικούς προέδρους ,τους κατοίκους και τα τοπία.
- Ιδιαίτερο γεγονός κάθε χρόνο στην Αθήνα και στην Ναύπακτο είναι η Ναυπακτιακή πίττα σε συνεργασία με τους Συλλόγους μέλη και πολλές φορές μαζί με την Ε.ΝΑ.Μ.
Εκδηλώσεις – βραβεύσεις
- Μουσική εκδήλωση στην Αθήνα στο πολιτιστικό κέντρο Ρουμελιωτών σε συνεργασία με την Ε.ΝΑ.Μ και την Αδελφότητα Ναυπακτίων
- Ειδική εκδήλωση στη Ναύπακτο για την Ναυμαχία σε συνεργασία με την Ε.ΝΑ.Μ και την Αδελφότητα Ναυπακτίων.
- 90 χρόνια Ναυπακτιακού τύπου σε συνεργασία με την Ε.ΝΑ.Μ
- Μουσική εκδήλωση στην Ναύπακτο σε συνεργασία με τον Σύλλογο ΟΡΦΕΑ και βράβευση 27 συντελεστών διατήρησης και διάδοσης της παραδοσιακής μουσικής της περιοχής.
- Ειδικές εκδηλώσεις με παρουσίαση εφημερίδων και βιβλίων των Συλλόγων και βραβεύσεις αυτών και των συγγραφέων τους .
- Εκδηλώσεις στην Αθήνα και στην Ναύπακτο και βράβευση του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κκ. Ιερόθεου ,του επίτιμου προέδρου την Ο.ΣΥ.Ν και Ε.ΝΑ.Μ κυρίου Χαράλαμπου Χαραλαμπόπουλου ,του αείμνηστου Γρηγόρη Βαρελά καθώς και του Συλλόγου ΑΜΕΑ Αλκυόνη.
- Εκδηλώσεις σε συνεργασία με την ΠΑΝ.ΣΥ και βράβευση της εταιρείας ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΟΤΡΩΝΗ ΑΕ ,της ΓΕΦΥΡΑ ΑΕ και της ολυμπιονίκη Ευαγγελίας Πλατανιώτη.
Ενέργειες
- Μεγάλη σύσκεψη Ναυπακτίων και πρωτοβουλία για την ίδρυση παρατήματος ΤΕΙ στην Ναύπακτο ,καθώς και συμμετοχή στην επιτροπή ενάντια της κατάργησης του.
- Παράσταση μελών του κεντρικού συμβουλίου της Ο.ΣΥ.Ν σε συνεργασία με τους ενδιαφερόμενους Συλλόγους και το πολυτεχνείο ,στο υπουργείο υποδομών και το Ι.Γ.ΜΕ για τις κατολισθήσεις στην Κλεπά την Αράχοβα και την Περίστα .
- Έκδοση της εφημερίδας - η Ναυπακτιακή - για πολλά χρόνια ,που δυστυχώς για οικονομικούς λόγους σταμάτησε η κυκλοφορία της.
- Δημιουργία της ηλεκτρονικής εφημερίδας www.nafpaktiaki.gr ενήμερη, σύγχρονη και λειτουργική όπου καλύπτει όλα τα δρώμενα στη Ναυπακτία, επικαιρότητα, Εκκλησιαστικά, Περιφερειακά και Δημοτικά νέα.
Ιδιαίτερη έμφαση στον πολιτισμό και τις δραστηριότητες των Συλλόγων, την επιχειρηματικότητα, τον αθλητισμό ,τον τουρισμό,την οικολογία καθώς και κανάλι YouTube όπου ο χρήστης μπορεί να ενημερωθείς με 64 videos για το Β΄Πανναυπακτιακό Αναπτυξιακό Συνέδριο .
- Συμμετοχή της Ο.ΣΥ.Ν στην επιτροπή διαχείρισης τοπικού προγράμματος LEADER της Αιτωλικής Αναπτυξιακής , όπου είναι μέτοχος.
- Διαρκή επικοινωνία και παραστάσεις μελών του κεντρικού συμβουλίου με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου , την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ,τον Δήμο Ναυπακτίας την Ο.Ε.Β.Ε.Σ.Ν.Δ ,το Εργατικό Κέντρο και όλους τους φορείς της περιοχής.
- Σε συνεργασία με την ΠΑΝ.ΣΥ ενημερωτική συνάντηση και ενημέρωση στη στοά του βιβλίου για την εφαρμογή του κτηματολογίου στην Ναυπακτία.
- Η Ο.ΣΥ.Ν σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας τον Δήμο Ναυπακτίας την ΠΑΝ.ΣΥ και την Ε.ΝΑ.Μ συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις του 2021 για τα 200 χρόνια από την επανάσταση.
- Στα πλαίσια την πανδημίας covid-19 που βιώνουμε όλοι ,η Ο.ΣΥ.Ν συνεργαζόμενη με την περιφέρεια Αττικής ,την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και με τον Δήμο Ναυπακτίας είναι σε συνεχή επικοινωνία με τους Συλλόγους μέλη και τους ενημερώνει τακτικά για τα μέτρα της πολιτείας για την λειτουργία και τους κανόνες των εκδηλώσεων τους.
Η Ο.ΣΥ.Ν. παρά τις οικονομικές συνθήκες των τελευταίων ετών, βρίσκεται 40 χρόνια μαζί με τα χιλιάδες μέλη του πατριδοτοπικού κινήματος και προσφέρει ανιδιοτελώς στην Ναυπακτία.
Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
Ο μοναδικός στόχος είναι και θα είναι
Η ΝΑΥΠΑΚΤΙΑ ΨΗΛΑ
Αγαπητοί Φίλοι,
Παρακολουθώ πάντα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις προσπάθειες των πολιτιστικών Συλλόγων της Ναυπακτίας αλλά και της ΟΣΥΝ που συντονίζει και πρωτοστατεί σε ενέργειες που αναδεικνύουν τα προβλήματα αλλά και τις προοπτικές του τόπου μας.
![makripidisandreas](/images/stories/makripidisandreas.jpg)
![papathanasis](/images/stories/papathanasis.jpg)
Με μεγάλη μου χαρά καλωσορίζω την ηλεκτρονική έκδοση των συντελεστών της Ναυπακτιακής.
Εύχομαι με την ίδια ζέση και αγάπη για τη Ναύπακτο και τη Ναυπακτία να συνεχίσετε να ενημερώνετε το αναγνωστικό κοινό και να συμβάλλετε στην πληρέστερη παρουσίαση των ζητημάτων που αφορούν τον τόπο που γεννηθήκαμε και αγαπήσαμε.
Υποκατηγορίες
Επικαιρότητα
Μεγάλη Παρασκευή στήν Ναύπακτο
![](/images/2024-05-04.jpg)
Ἀποκαθήλωση στόν Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίας Παρασκευῆς Ναυπάκτου
Περιφερειακό Πρωτοδικείο στη Ναύπακτο
![](/images/Πρωτοδικείο.jpg)
Η Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου γιορτάζει την 20η επέτειο από την Έναρξη Λειτουργίας της, υποδεχόμενη την Ολυμπιακή Φλόγα για την Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία «Παρίσι 2024»
![](/images/announcementsdet2515-8584878152190412851-md.jpg)
Με την Υπουργό Πολιτισμού Λ.Μενδώνη συναντήθηκε ο Δήμαρχος Β.Γκίζας
![](/images/420300110_825083589653442_7931189189449203845_n.jpg)
Στην Ναύπακτο το Συνέδριο "Καρδιολογία του Μέλλοντος" στις 5-6 Απριλίου
![](/images/ΣΥΝΕΔΡΙΟ_ΚΑΡΔΙΑΣ.jpg)
Τη νέα Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φ.Σαράντη υποδέχθηκε στο Δημαρχείο ο Δήμαρχος Β.Γκίζας
![](/images/ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ_ΓΚΙΖΑΣ_ΣΑΡΑΝΤΗ.jpg)
Κάλεσμα σε εθελοντές για τους Εορτασμούς της Απελευθέρωσης της Ναυπάκτου
![](/images/ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ_12.jpg)
Ο Δήμος Ναυπακτίας τιμά την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου
![](/images/418986161_815817263913408_7534293962508866324_n.jpg)
Κύριο Θέμα: Ὁ Κύριος τῆς Δόξης Νέο βιβλίο τοῦ Μητροπολίτου Ναυπάκτου μέ θέμα τήν ἑρμηνεία τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης
![](/images/kyrios-tns-do3ns.jpg)
Ξεκινούν στις 4 Μαρτίου τα Προγράμματα «Άθληση για Όλους» στην Ναύπακτο και το Αντίρριο
![](/images/ΑΘΛΗΣΗ_ΓΙΑ_ΟΛΟΥΣ.jpg)
Ἑορτή τῶν ἐν Πάτραις Ναυπακτίων στόν Ἅγιο Χαράλαμπο Ζαρουχλέϊκων
![](/images/Agios-Charalampos-Patra-2024.jpg)
Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια του Ειδικού Σχολείου Ναυπάκτου
Χριστούγεννα στήν Ναύπακτο
![](/images/Χριστούγεννα_στη_Ναύπακτο.jpg)
Ευχές από τον Δήμαρχο Ναυπακτίας
![](/images/Δήμαρχος_Ευχές.jpg)
Δήμος Ναυπακτίας: Και αυτά τα Χριστούγεννα γιορτάζουμε μαζί!
![](/images/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ-2023-1.jpg)
Ορκωμοσία νέου Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Ναυπακτίας
![](/images/Δημαρχείο_Ναυπακτίας_1.jpg)
Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια Κοτρώνη - Εγκαίνια της έκθεσης του Γιάννη Αδαμάκη
![](/images/fetixe_egkainia.jpg)
ΕΦ.Α Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδος - Εγκαίνια περιοδικής εικαστικής έκθεσης του Γιάννη Αδαμάκη στο Φετιχιέ Τζαμί Ναυπάκτου
![](/images/fetixe_ekthesi.jpg)
Θεία Λειτουργία στό Ἐκκλησάκι τοῦ Κέντρου Ὑγείας Ναυπάκτου
Πολιτισμός - Σύλλογοι
Ενεργή παρουσία της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ναυπακτίας στις εκδηλώσεις για την 198η επέτειο της Εξόδου της Ηρωικής Φρουράς των Ελεύθερων Πολιορκημένων το 1826
![](/images/Osyn_exodos.jpg)
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας στις εκδηλώσεις για τα 20 χρόνια της Γέφυρας και της υποδοχής της Ολυμπιακής Φλόγας
![](/images/438163443_7772977789430957_2276319110783928614_n.jpg)
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας στους εορτασμούς της 25ης Μαρτίου
![](/images/434031656_7643235259071878_6194536414885915904_n.jpg)
Κυκλοφόρησε η Ναυπακτιακή Φωνή του Μαρτίου
![](/images/434758051_2089181604797551_4770827868672332627_n.jpg)
Ο Σύλλογος Αναβίωσης Απογόνων Σουλιωτών Ναυπακτίας συμμετέχει στον εορτασμό της 198ης Επετείου της Εξόδου της Ηρωικής Φρουράς των Ελεύθερων Πολιορκημένων
![](/images/435062458_441102925154339_4755754547907314353_n.jpg)
Σύλλογος Ελευθέριανης Ναυπακτίας - Εκδρομή στη Νότιο Πελοπόννησο
![](/images/46516439_105673200457590_71977063401127936_n.jpg)
Σύλλογος των Απανταχού Ποκιστιάνων - Εκδρομή Λουτράκι - Άγιο Ποτάπιο
![](/images/434208320_436718282086854_2147959069768739587_n.jpg)
Σύλλογος Δορβιτσωτών Ναυπακτίας - Εκδρομή στα Καλάβρυτα
![](/images/309377246_417892510460860_3864945335102203513_n.jpg)
ΕΝΑ ΣΥΜΠΟΣΙΟ στη Δάφνη Ναυπακτίας (Μυθιστόρημα)
![](/images/337420909_2295619950606933_4820195579140212976_n.jpg)
Η νέα σύνθεση των οργάνων της Ο.ΣΥ.Ν
![](/images/bb68fc20265a206b44e3cb556fad7baf.jpg)
Η Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας για το Πρωτοδικείο της Ι.Π Μεσολογγίου
![](/images/ΟΣΥΝ-ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ-5.jpg)
Ομοσπονδία Συλλόγων Ναυπακτίας - Γενική συνέλευση - Πανναυπακτιακή γιορτή 2024
![](/images/417464904_422570163674282_8265945120844719414_n.jpg)
Ναυπακτιακή Πίτα 2024 - Πρόσκληση
![](/images/Ο.ΣΥ.Ν_2024.jpg)
Σύλλογος εν Αθήναις Στρανωμιτών "Ο Άγιος Νικόλαος" - Πρόσκληση για τον ετήσιο χορό του Συλλόγου
![](/images/Στράνωμα_2024.jpg)
Σύλλογος Δορβιτσωτών Ναυπακτίας - Πρόσκληση για το χορό του Συλλόγου
![](/images/Δορβιτσά_2024.jpg)
Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωχωριτών - Γιορτή Κραβαρίτικης Γευσιγνωσίας
![](/images/Σύγκλινο.jpg)
Γενική Συνέλευση και κοπή της Πίτας του Συλλόγου Απανταχού Χομοριτών
![](/images/dioikitiko_symvoulio_2024.jpg)
Αδελφότητα Καταφυγιωτών - Κοπή πίτας
![](/images/Καταφύγιο_2024.jpg)
Σύλλογος Γραμμενιοξυωτών - Κοπή πίτας
![](/images/Γραμμένη_Οξυά_2024.jpg)
Πολιτιστικός Σύλλογος Στύλιας - Κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας
![](/images/Στύλια_2024.jpg)
1821-2021
Αγωνιστές της Επανάστασης από την περιοχή του Προσχίου
![](/images/237648788_4485240591538043_5705056255017692886_n.jpg)
Η Ο.ΣΥ.Ν συμμετέχει στις εκδηλώσεις για την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση
![](/images/237170684_4459718147423621_4494844221852446768_n.jpg)
Ο.ΣY.Ν: «Γιορτάζοντας τα 200 χρόνια του Εικοσιένα»
![](/images/200_ΧΡΟΝΙΑ_ΟΣΥΝ.jpg)
Σουλιώτες οπλαρχηγοί στην απελευθέρωση της Ναυπάκτου του Νικόλαου Μ. Τριψιάνου
![](/images/Τριψιάνος.jpg)
Γιάννης Παν. Φαρμάκης – Κραβαρίτης, Ο Ηρωικός Οπλαρχηγός του ΄21 του Χαράλαμπου Δ. Χαραλαμπόπουλου
![](/images/Χαραλαμπόπουλος-1.jpg)
Ο απελευθερωτικός αγώνας του ΄21 στη Δυτική Ελλάδα του Γιάννη Χαλάτση
![](/images/Ναύπακτος_1829.jpg)
"Το Ναυπακτοβενέτικο στο 1821" του Ηλία Στ. Δημητρόπουλου
![](/images/Πίνακας_Απελευθέρωση_0.jpg)
Κωνσταντίνος Δ. Βουτσινάς: " Γιάννης Βλαχογιάννης - Ο νεωτεριστής Επαχτίτης"
![](/images/Γ.Βλαχογιάννης_2.jpg)
Ο Δήμος Ναυπακτίας τιμά την Επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση
![](/images/sel-1.jpg)
Χρήστος Σιαμαντάς: «Τα πολεμικά γεγονότα στην περιοχή της Ναυπάκτου την περίοδο της Επανάστασης του 1821»
![](/images/Σιαμαντάς_Χρήστος.jpg)
200 χρόνια ελληνική επανάσταση
Εμφύλιοι πόλεμοι: Το σαράκι του ελληνισμού
![](/images/Πιτσιάκκας.jpeg)
Μητροπολίτης Ναυπάκτου Ἱερόθεος: Ὁ Διχασμός τοῦ Γένους. Ἐθναρχία, Γένος, ἀνασύνταξη
![](/images/02_55.jpg)
Κάστρα, φρούρια και μοναστήρια της Ναυπακτίας κατά την Επανάσταση του 1821
![](/images/ΒΙΚΑΤΟΥ_1.jpg)
Ἐκκλησία καὶ Ἐπανάσταση τοῦ 1821 - Δῆμος Ναυπακτίας
![](/images/nafpaktyos-dimos.jpg)
Αγωνιστές του 1821 από τα χωριά της Χάλκειας (Γαβρολίμνη - Καλαβρούζα - Τρίκορφο) του Θανάση Καλαβρουζιώτη
![](/images/Giortazoume_2021.jpg)
Με λαμπρότητα και συγκίνηση ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου
![](/images/IMG_20210325_094612.jpg)
1821 – 2021 –– 200 χρόνια μετά την επανάσταση –– Τιμούμε - Γιορτάζουμε - Συμμετέχουμε - Οραματιζόμαστε
![](/images/Giortazoume_2021.jpg)
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ
![](/images/Giortazoume_2021.jpg)